Органограма – це візуалізація внутрішньої структури організації.
Вона має давати команді розуміння, яка в кого зона відповідальності та рівень прийняття рішень в оргаінзації. Шаблону, унікального для всіх команд, немає. Хочу поділитися нашим досвідом – і, можливо, він дасть вам енергію створити власну органограму.
Я вважаю, що навіть для невеликих команд ця візуалізація потрібна. Спробую аргументувати свою думку.
Навіщо потрібна органограма?
— Синхронізує команду щодо того, хто які функції в команді бере на себе. Намалювавши органограму в Дивовижні, я була здивована, що деякі «очевидні» для мене взаємодії команда розуміла по-іншому.
— Допомагає побачити, де дублюються функції, де є проблеми із зонами прийняття рішень. Це допомагає вчасно вирішувати конфлікти чи запобігати їм.
— Допомагає новим членам команди швидше включатися і розуміти, щодо якого питання до кого звертатись, і хто які компетенції має.
— Пришвидшує операційну роботу і забирає зайві ланки у внутрішній комунікаціі. Питання вирішуються не у ручному режимі: з’являється певна система взаємодій.
— Її можна використовувати як «відправну точку» для зміни своїх функцій (наприклад, ти керівниця і зараз займаєшся затвердженням поліграфії, а хотіла б займатись стратегією. Органограма дозволяє зрозуміти завантаженість та розподіл фунцій).
Я розділяю в органограмі 2 рівні управління: стратегічне та операційне. Наприклад, ви можете як керівниця входити до органа управління стратегічного, а також операційного, але маєте там різні функції. На мою думку, сильніші команди, в яких до стратегічного органа входять декілька топ-менеджерів. Вони створюють стратегію ораганізації, фіксують пріоритети – а ті, хто знаходяться на операційному (тобто щоденному, детальному) рівні управління, відповідають за імплементацію стратегії.
Як створити органограму?
У нас в Дивовижних потреба в органоганограмі виникла в 2016 році, коли ми перейшли від волонтерства до професійної роботи. Із того часу структура команди та взаємодіі змінювались вже декілька разів – через те, що у мене та команди з’являлось все більше розуміння організації.
Я використовувала 3 способи створення органограми:
— топ-менеджер/керівник самостійно це робить, а потім обговорює із командою;
— уся команда сідає й кожен та кожна малює собі, «як я бачу внутрішні командні комунікації та взаємодії». Потім через обговорення створюємо спільну органограму;
— запрошуємо модератора процесу, який допоможе це зробити.
Найголовніше: ніяка політика, система, структура, документ в організації не має значення, якщо цим не користуються, не звертаються до нього системно.
Нижче два приклади органограми Дивовижних на різних етапах нашого розвитку.

