Хочу розпочати довгу та серйозну розмову про стратегію 🙂 So, buckle up, who is interested)
Раніше я ставилася до стратегій як до складних бюрократичних документів, які не потрібні тим, «хто робить реальні справи». Навіщо витрачати час на якусь філософію та стратегічні бачення, адже все настільки швидко та непередбачувано змінюється. Яка там стратегія може спрацювати?
Тільки коли я почала розвивати власну громадську організацію, я зрозуміла важливість організаційної стратегії. Але щоб усвідомити, що таке ця стратегія та як її зробити, мені потрібно було 2 роки. І я ще продовжую вчитись.
Стратегія – це фактично орієнтири організації на довгий шлях. Такий собі zoom out із того, що ви зараз робите, на те, частиною чого ви є – сфери, у якій впроваджуєте зміни. Є така історія про храм: коли у кожного на будівництві питали, що вони роблять, одні відповідали, що будують стіну, інші клали цеглу – і один лише сказав, що будує храм. Так, організаційна стратегія – це спільний знаменник для команди, щоб усі в команді знали, що вони будують храм, і який саме.
Організаційна стратегія в першу чергу потрібна тим, хто хоче працювати системно. Якщо ви – просто ініціатива і ваша діяльність – ваше хобі, стратегія, ймовірніше за все, вам не потрібна. Але щойно постає питання «а що буде, коли наша енергія, бажання чи можливості вичерпаються?» – саме час зайнятись стратегією та подорослішати.
На мою думку, стратегії, окрім «S.M.A.R.T», мають іще бути:
— нелінійними та гнучкими – тобто не бути «непорушною мантрою», а піддаватись змінам від нового досвіду та знань;
— органічними – тобто, має бути запит / готовність команди на це «подорослішання»;
— людиноорієнтованими – бо організація це люди. Тому стратегії не мають бути механістичними рамками, в яких люди є лише гвинтиками.
Стратегії потрібні більше за все саме, тим «хто робить реальні справи», бо без них зусилля хаотичні, а правильно побудована стратегія допоможе вам стати більш професійними.
Не варто боятись слова «стратегія». Сам процес створення стратегії – це корисна рефлексія для команди, під час якої будується діалог та з’являється чіткіше розуміння, куди ви рухаєтесь. Стратегія – це фундамент для команди, який допомагає вам бути системнішими та ефективнішими. Якщо це не так – нафіг таку стратегію.