Що робити, коли маєш бажання до змін, але не маєш практики, коштів, команди? Можна спробувати об’єднатися з іншими
На початку весни 2017 року «Дивовижні» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) вдруге проводили навчальну програму «Соціальний колайдер». Вона була створена для того, щоб підвищувати спроможність активних мешканців до змін в їхніх містах.
Цього разу місцем дії Колайдера стали Маріуполь та Сєвєродонецьк. За півтора місяці 30 учасників, що до цього часу в більшості не мали досвіду організації проектів, провели 7 власних подій!
Довідка
Від ідеї до активності
Шлях майбутніх агентів змін до Колайдера був максимально простим: онлайн-заявка з коротким описом своїх задумів щодо покращення міста. Але траплялося й так, що задуми приходили вже в процесі роботи, як апетит під час їжі. Ось як про це розповідають учасники.
Зугайрат Новікова
Веніамін Петькун
Як зробити ДивоДвиж
Першим етапом спільної роботи був теоретичний блок. Учасники програми слухали лекції (разом з іншими бажаючими – вхід був вільним). Дивились і обговорювали фільм Searching for Opportunities про молоді соціальні ініціативи в Україні. Спілкувались і тренувались на воркшопі «Критичне мислення». Отримували знання та відповіді на питання, які виникають у людини, що прагне влаштувати щось корисне, але не знає, з чого почати. «Яким є суспільство, що ми хочемо його змінювати тут і зараз?», «Як правильно вибудовувати аргументацію у дискусії?», «Як подати звернення і отримати дозвіл?», «Як повідомити про себе так, щоб більше людей про тебе дізнались і всі зрозуміли?»…
А після теорії була практика! Обговоривши свої задуми, розділившися на команди й отримавши дедлайни та мінімальне фінансування, учасники в стислі терміни готували власні заходи – ДивоДвижі.

Маріупольці проводили екскурсію цікавими місцями та спортивний фестиваль, записували ролик про рідне місто за участі мешканців. Сєвєродонеччани влаштували акції в форматі обговорень та вікторин. Власні «шишки», власні напрацювання, власний досвід!..

Зугайрат Новікова
Вдруге – вже легше!
На відміну від минулого Колайдера, учасники організували аж по дві події: отримавши досвід на першій, соціальній взялися за масштабнішу другу — навчальну. Цікаво, що в останньому випадку події у Маріуполі й Сєвєродонецьку перегукувалися за тематикою: вони торкалися проблем спілкування. Учасники запросили фахівців і разом з гостями заходів тренувалися презентувати себе, навчалися ораторському мистецтву… Сєвєродонеччани реалізували живі запити студентів Східноукраїнського університету, а маріупольці відкрили нове цікаве місце для заходів, про яке раніше мало хто знав – місцевий яхт-клуб.
Зугайрат Новікова
Ірина Горобинська
У тур по НДО!
Ще одним новим досвідом для всіх стала поїздка до Києва. Жартома називали її «НДО-туром», бо учасники програми справді встигли поспілкуватися з представниками п’яти потужних громадських організацій та інституцій. Змогли побачити на власні очі та почути на власні вуха: як «влаштовані» і діють CenterUA, РПР (Реанімаційний Пакет Реформ), Pact, Greencubator, «Дивовижні», «Мистецький арсенал». Дізнатися, як скласти бюджет заходу і не померти. Що можна зробити, маючи з ресурсів тільки самих себе. А інколи й перевірити деякі міфи, що побутують у суспільстві щодо громадських організацій…
Леонід Сітченко
Маргарита Заїць
Історія продовжується
Коли ми розпитували учасників про їхні найяскравіші спогади під час роботи на «Колайдері», багато хто згадував про лекції (отже, теорія для багатьох справді корисна й цікава!) – та про свої відкриття під час підготовки ДивоДвижів (сила набутого досвіду!).
А що ж далі? Етап усвідомлення, розуміння – і подальших пошуків.
Ірина Горобинська
«Дивовижні» як організатори програми й самі дізналися під час роботи про немало нового. Що ж до планів, то нам насамперед важливо сприяти будуванню мережі людей, які підсилюватимуть одне одного. Відкривати для них нові можливості персонального розвитку, щоб вони могли ставати активними учасниками громадянського суспільства – і передавали набутий досвід далі. Бо не лише застуди поширюються повітряно-крапельним шляхом – натхнення до спільних дій теж мандрує від людини до людини ?
Залишаймося на зв’язку, Колайдер не вимикається, робота не зупиняється!
Підготувала Юлія Шекет